Neprihlásený Registrovať / Prihlásiť >>
HOME OBCHOD BLOG TRÉNING STRAVOVANIE SUPLEMENTÁCIA FÓRUM BODYZONE FUN KOŠÍK


DARČEKY

MAGAZIN

/ Home / Blog

Mr. Olympia: Dorian Yates vs Lee Haney - tréning a princípy

História bodybuildingu pozná mená mnohých skvelých šampiónov. Bezpochyby tu patria aj Lee Haney a Dorian Yates. Obaja, skvelé osobnosti kulturistiky.
@copyrighted mk_1012
Autorsky chránený obsah. Spravodajská licencia vyhradená.


muscleking
9:25 22.8.2019
Inšpirovali milióny fanúšikov po celom svete a môžeme povedať, že vo svojej generácii vládli nekompromisne. Každý z nich predstavuje inú generáciu kulturistiky, a práve pri ich vzájomnom vystriedaní na trópe Mr Olympia, nástupom Doriana Yatesa, môžeme hovoriť o začiatku éry monštruóznych kulturistov. Líšia sa nielen v štruktúre postavy, ale aj v systéme tréningu a výžive. V tomto článku sa Vám pokúsime ponúknuť krátky prehľad toho, čo ich spájalo a rozdeľovalo.

Lee Haney bol kráľom svojej generácie, bez konkurencie. Za jeho primetime môžeme považovať 80-te roky a skorý začiatok 90-tych rokov. Nechceme sa venovať jeho životopisu, skôr upriamime pozornosť na princípy v tréningu a životospráve. Haney bol vďaka svojej stavbe postavy ideálny pre kulturistiku. Disponoval úzkym pásom, klenutým hrudníkom a pekne napojeným širokým chrbtovým svalom. Podľa vlastných slov, naberal svalovú hmotu ľahko a jeho telo na tréning reagovalo veľmi dobre. Nikdy počas kariéry nenaberal rýchlo, ale zlepšoval sa postupne, a s každou Mr. Olympia prišiel o 1 - 3kg svalovej hmoty ťažší. Práve pomalé a postupné naberanie svalovej hmoty považoval za kľúč k zlepšovaniu svojej postavy a udržiavaniu, prípadne zlepšeniu, proporčnosti postavy.Lee Haney bol estetickým kulturistom, pričom disponoval peknými plnými svalovým bruškami. Ak ho porovnáme s dnešnými kulturistami, tak finálna forma pôsobila inak. Dnešní kulturisti sú zväčša tvrdší a pomerne viac stiahnutí. V porovnaní s Lee Haney, však prílišná vysušenosť často krát zvýrazňuje ich nedostatky a svalové defekty. Svaly častokrát pôsobia neesteticky a niekedy, paradoxne, ako keby ich bolo až príliš na danú štruktúru pretekára..V tréningu preferoval Lee Haney klasické rozloženie tréningu na svalové partie, pričom cvičil mierne rýchlejším, až dynamickým pohybom. Častokrát cvičil množstvo sérií, ale s váhami to príliš nepreháňal. Snažil sa cvičiť ťažko, ale tak, aby bol schopný s danou váhou odcvičiť 4 až 5 sérií. Dnes, s odstupom času sa často vyjadruje, že práve systém tréningu, ktorý preferoval a primeraná váha s ktorou cvičil, mu umožňuje plnohodnotne cvičiť aj dlho po skončení súťažnej kariéry.Lee dominoval na Mr Olympia rekordných osem rokov. V roku 1991 a následne v roku 1992 sa na súťažnej scéne objavil nový dravec. Doslova odnikiaľ.. prišiel Dorian Yates a zmenil svet bodybuildingu ako sme ho dovtedy poznali.

Drsne pôsobiaci Brit, nebol žiadny elegán, žiadny fešák.. avšak mal také množstvo kvalitných svalov ako nikto. Práve kvalita týchto svalov pútala pozornosť. Mr. Olympia 1991 bola pre Lee Haney posledná a Dorian Yates ako nováčik obsadil 2. miesto. Doslova šokoval všetkých!Rok 1991 však len naznačil, čo príde. Dorian Yates bol podľa vlastných slov prediétovaný a pre sezónu 1992 vykonal výrazne zmeny, aby zbytočne neprišiel o svalovú hmotu. Rok 1993 vstúpil do histórie ako začiatok monster éry. Toto pomenovanie často používal Joe Weider, ktorý pri jednej príležitosti Doriana prirovnal k prehistorickému monštru, ktoré vystúpilo na pódium.Veľkých kulturistov sme videli aj dovtedy, ale nikdy nie tento typ kulturistiky. Dorian dokázal na svoju kostru nalepiť extrémne množstvo svalovej hmoty a túto hmotu spracovať do extrémnej tvrdosti, separácií a prepáskovaniu. Jeho chrbát bol proti iným kulturistom ako letisko. Zároveň sa však pri pohľade na jeho postavu začalo viac rozprávať o nadmernom zneužívaní dopingových látok.
Yates žil ako potkan. Doslova. Zalezený v podzemí svojho Temple Gymu v Birminghame takmer vôbec nežil.Jeho hlavným záujmom sa stal hardcore bodybuilding. Popri tom sa venoval vedeniu posilňovne a bežným veciam, ale hlavnú časť jeho dňa predstavovala príprava na tréning, tréning, jedenie a oddych. Vytvoril si rutinu a tú dennodenne dodržiaval až do roku 1997, kedy sa posledný krát postavil na pódium Mr. Olympia.Jeho pohľad na tréning a celkový režim kulturistu bol v 90-tych rokoch revolučný. Inšpirovaný HIT tréningovým systémom Mike Menzera, si osvojil niektoré jeho princípy. Následne si vytvoril vlastný systém krátkeho, ale vysoko intenzívneho tréningu do zlyhania. Cvičil s vysokými váhami a snažil sa zájsť do úplných extrémov. Vysoký dôraz kládol na všetky fázy preťaženia svalov – v pozitívnej, statickej a negatívnej časti pohybu.Najväčšiu prioritu však prikladal negatívnej časti pohybu, kedy dokáže sval zvládnuť vyššiu váhu. Vynútené opakovania boli na dennom režime. Ako sme už spomínali, jeho tréningy pozostávali z nižšieho počtu sérií, ťažkých váh a preťažení svalov v čo najkratšom čase. Dorian začal zdôrazňovať potrebu väčšej regenerácie a klasické tréningové princípy považoval za cestu k pretrénovaniu a brzdeniu progresu, ktorý ste inak mohli dosiahnuť.Počas predsúťažných príprav sa mu nevyhli vážne zranenia. Odtrhnutý biceps a triceps zanechali na jeho postave veľké defekty. Keď sme sa s ním rozprávali na túto tému, povedal, že práve toto by zmenil. Pár týždňov pred súťažou by už netlačil až tak na pílu, resp. by si dával väčší pozor na zaťaženie, aby mu nadmerná váha nespôsobila zranenie.Taktiež si treba uvedomiť, že boli 90-te roky a poznatky o fyzioterapii, alebo zapracovanie cvičení, ktoré môžu slúžiť ako prevencia pred zraneniami, boli v kulturistike na veľmi nízkej úrovni.

Napriek tomu, že boli obaja rivali, rešpektovali sa. Každý z nich sa dopracoval k titulu Mr. Olympia rôznym spôsobom a preferoval vo svojej kariére iné princípy.Lee Haney si budeme vždy pamätať ako etického kulturistu, ktorý priniesol na pódium pekne rozloženú svalovú hmotu. Naopak, Dorian nebol žiadny elegán. Keď vystúpil na pódium, dominoval brutálnym objemom a jeho spracovanosťou. Na konci kariéry ho zranenia poriadne potrápili a zanechali stopy na jeho postave.
Godsend >>

Bulk
od: 22.90€

Protocol
od: 127.00€

Natural Stack
od: 89.90€

Swole
od: 39.90€

Grow
od: 55.90€

A.T.A.C.K
od: 13.90€

Halo25
od: 29.90€


Komentáre (najnovšie hore)
Zatiaľ nebol pridaný žiadný komentár!

Aby si mohol pridavať príspevky musiš byť zaregistrovaný. Nepridávaj zbytočne rovnaké príspevky. Pre prehľadnosť a maximálnu relevanciu využívaj komentáre. Ak máš novú otázku alebo chceš založiť nový príspevok v tejto téme, klikni na tlačitko nižšie.

Vytvor nový príspevok v tejto téme. Budeš presmerovaný na prihlásenie / registráciu do svojho účtu

ESHOP


NEPREHLIADNITeam Muscleking:
- Prečo my?
- Sponzoring
- Odporúčajú nás..
Predaj:
- Ako na výhodný nákup?
- Cena dopravy
- Zľavy a darčeky
Pre zákazníkov:
- Prihlásiť / Registrovať
- Kontaktný formulár
- Prémiový účet
Iné:
- Facebook
- Facebook NEW
- Partneri