Neprihlásený Registrovať / Prihlásiť >>
HOME OBCHOD BLOG TRÉNING STRAVOVANIE SUPLEMENTÁCIA FÓRUM BODYZONE FUN KOŠÍK


DARČEKY

MAGAZIN

/ Home / Blog

Naše hodnotenie: Adela Ondrejovičová a jej účasť na Arnold Classic USA

Ako sa darilo Adele Ondrejovičovej na Arnold Classic USA?
@copyrighted mk_871
Autorsky chránený obsah. Spravodajská licencia vyhradená.


muscleking
23:29 5.3.2016
Tohtoročný Arnold Classic, konkrétne jeho profesionálna časť, mala po rokoch opäť zaujímavý nádych aj pre fanúšikov zo Slovenska. Vďaka výborným výsledkom v sezóne 2015 sa podarilo na tejto prestížnej súťaži štartovať aj Adele Ondrejovičovej. Účasť na súťaži v PRO divízií je trochu iná ako u amatérov. Kým amatérski športovci z celého sveta sa na môžu prihlásiť na súťaž a takto štartovať, profesionáli musia byť vybraní a následne môžu štartovať na základe pozvania.

Málo času na prípravu. Všetko sa muselo stihnúť za 8 týždňov.

Už ani neviem, kedy mi Adela hovorila, že si skúsi podať žiadosť na súťaž. Býva zvykom, že pretekárky z TOP 15 na Mrs. Olympia, nemajú problém získať toto povolenie. Nie je to však samozrejmosť. Ročne píšem stovky spisov a inej biznis korešpondencie a tak som Adelke povedal, že jej tu žiadosť trošku poupravujem. V žiadosti sme rozpísali úspechy, zahrali sme to na životný sen súťažiť na Arnoldovej súťaži a záujem reprezentovať európsku školu bodyfitness (figure), čo by mohlo súťaž výborne obohatiť. Adelke pomohlo aj to, že sa za ňu u prezidenta IFBB prihovoril Igor Kopček.

O tom, že bude štartovať v Amerike sa dozvedela tesne pred Vianocami. Keď sme spolu o tom rozprávali, nebol som z toho veľmi nadšený. Prečo? Medzi profesionálmi ide už aj o reputáciu. Nemôžete jednoducho prísť na nejakú súťaž nepripravený, hlavne ak na Arnoldovi je hlavná rozhodkyňa tá istá ako na Olympií. Toto už nie žiadne San Marino alebo BodyPower. Takmer všetky súperky mali v predchádzajúcich rokoch perfektné umiestnenie z Mrs. Olympia, sú mimoriadne skúsené a rozhodcovia ich poznajú do detailov. Všetky sú veľké... oveľa väčšie ako bola Adela v tom čase..

Príprava na súťaž

S prvým januárovým týždňom sme začali prípravu. Nebudem teraz rozpisovať detaily, rozpíšem to niekedy inokedy podrobne. Teraz napíšem iba toľko, že sme kompletne zmenili stravu a tréning. Suplementáciu som Adele pripravoval už počas predchádzajúceho obdobia, tak som vedel čo musíme zmeniť a ako jej telo reaguje na jednotlivé veci. Všetko z jediným cieľom: Nabrať kvalitnú svalovú hmotu najmä v oblasti ramien (zo všetkých strán), chrbta a hornej časti hrudníka. Súčasne byť v približne rovnakej forme ako na Mrs. Olympia. Bola to výrazná zmena, keďže v klasickej príprave štandardne najskôr priberáte a následne to v predsúťažnej príprave spracovávate. My sme museli zvoliť iný prístup - naberať kvalitne a zároveň sa zbaviť tuku. Ak niekto cvičí dlhšie a najmä súťaží, asi si vie predstaviť že je to mimoriadne náročné.

Ako sa nám podaril alebo nepodaril tento cieľ si môžete pozrieť na nasledujúcej fotografií, kde je forma z Olympie 2015 (September) vs. Arnold Classic 2016 (marec).Najdôležitejším limitujúcim faktorom prípravy bol nedoriešený pruh.. Adela nemohla cvičiť na 100%. Zdravotné problémy ju obmedzovali nie len pri voľbe niektorých cvikov ale aj voľbe záťaže. Musela si dávať pozor aby si brušnú stenu neroztrhla úplne.

Príprava nespočívala len z tréningu. S blížiacim termínom súťaže sme sa venovali viac príprave prezentácie. Vo Figure sa ani zďaleka nehodnotí len svalový rozvoj, ale aj samotné pózovanie, úprava pokožky, plavky, vlasy alebo napríklad celkový vzhľad a dojem z pretekárky.

Priebeh súťaže Figure International

Adela odlietala do USA v utorok ráno a kvôli problémom s lietadlom, ktoré zamrzlo pri prestupe v Chicagu, trvalá cesta skoro deň a pol. Po príchode sa bolo treba ubytovať, absolvovala posledné tréningy a mal nasledovať oddych. Ubytovanie bolo veľmi dobré a z hotela do areálu súťaže to mala Adelka 5-10 minút.Semifinále sa konalo v piatok o 11.00 hod miestneho času. Celkovo na pódium nastúpilo 12 pretekárok. 9 Američaniek, 1 Austrálčanka, 1 Slovenka a 1 Brazílčanka. Po prvotnom porovnávaní , nasledovali vyvolávania. Adelka bola v druhom vyvolávaní. V ďalších vyvolávaniach Adel nebola. Podľa spôsobu porovnávania sa dalo tipovať, že Adel bojuje o 8-10. miesto.Po semifinále, nasledovalo v rovnaký deň o cca. 19.00 finále. Tu sa scenár opakoval s vyvolávaním opakoval. Nakoniec sa Adelka musela uspokojiť s celkovým 10. miestom.

Plusy - na čom sa dá stavať

Lepšia muskulatúra. Oproti minulosti sa Adel výborne zlepšila. Je svalnatejšia na všetkých partiách, pričom začína mať "americký vzhľad". Je vôbec prvá Európska pretekárka ktorá dokáže konkurovať americkým pretekárkam.Prezentácia. Prezentácia bola pomalšia, plynulejšia a pózy viac odrážali jej silné stránky. Rozhodcovia mali viac času pozrieť si Adelku a aj týmto sa dostáva viac do ich povedomiaNa čom sa musí popracovať..

Pózovanie. Bočná póza sa bude musieť zmeniť. Žiadne pózovanie ako v bodyfitness... v USA určite nie. Hlavná rozhodkyňa Sandy Williamson vyžaduje striktne prevedenie tohto postoja, inak dáva body dole. Ruka musí byť dole a držanie tela zmenené. Taktiež som upozorňoval na vlasy. Musí sa to stať rutinou. Nemôže dochádzať k tomu, aby sa s vlasmi pretekárka hrala v zaujatej póze. Naopak, vlasy musia byť premiestnené rukou počas otočky a následne sa sústrediť na pózu. Takto sa získava čas a rozhodcovia majú o cca. 2-3 sekundy dlhší čas na pozorovanie pretekárky. Je to jeden z kľúčových faktorov, pri rýchlom spôsobe otočiek.. Posledným faktorom je voľba topánok. Tie by nemali spôsobiť aby bola pretekárka výrazne vyššia ako ostatné. Treba aj toto prehodnotiť, keďže výsledkom vyššieho postoju je potom subtílnejší dojem z postavy.Spodná časť chrbta. Pre kategóriu Figure je v USA kľúčová zadná póza, v ktorej vynikne silueta V-čka. Opäť hlavná rozhodkyňa hovorí o tejto póze ako o kľúčovej. V príprave sa nám podarilo zlepšiť šírku chrbta. Je na čom stavať a treba v tom pokračovať. Toto chce čas. Kým TOP americké pretekárky, ktoré dominujú v tejto kategórií majú chrbát upnutý od spodu, Adelka ho ma upnutý mierne vyššie. Musíme proste vyrobiť chrbát.. je to kľúčové pre ďalší úspech v USA.Nohy. Musíme zlepšiť nohy. Nie veľkosť, ale detaily a ich separácia musí byť podstatne lepšia. Hlavne v oblasti kvadricepsov spredu a výraznejšie oddeliť hamstringy pri pohľade zozadu.Cukrovanie. Budeme musieť prehodnotiť spôsob odvodnenia a nacukrovania. Myslím, že jeden deň je málo a telo nedostane dostatok sacharidov. Výsledkom je "suchý" vzhľad, kedy Adel je síce v špičkovej forme, ale obmedzuje svoju plnosť. Američanky sú naopak "vodnatejšie" a viac nacukrované. Toto sa pre súťaže v USA musí zmeniť.

Záver: Adela bola v Amerika skvelá!

Adelka dosiahla obrovský úspech. Prezentovala sa v USA v perfektnej forme a dokázala sa za krátky čas výborne zlepšiť v objeme a tiež v prezentácií. Jej účasť v Amerike bola pozitívna skúsenosť. Nebola na súťaži do počtu a pohľad na bodové hodnotenie jasne naznačuje minimálny rozdiel medzi ňou a dvomi pretekárkami ktoré sa umiestnili lepšie. Neexistuje žiadny vyšší level konkurencie ako bolo na Arnold Classic a ako bude na Mrs. Olympia

Kompletné výsledky


Článok je súčasťou série / seriálu

Adela Ondrejovičová - trénuj s profíčkou
Séria obsahuje 17 článkov

Autor článku
Chromko
- komunikácia s top výrobcami výživy,
- komunikácia s top mentormi vo fitness (Yates, Rambod,..),
- praktické skúsenosti s vrcholovým športom,
- analýzy štúdií a tréningových systémov,
- vlastná tréningová a suplementačná metodika,
- tipy k predsúťažnej príprave
- nečítam fitness a bodybuilding časopisy
- pracujem alebo pracoval som najmä s talentami, samozrejme ZDARMA (napr. Ondrejovičová, Gulášová, Iveta Vaneková, Martin Pacas, Matúš Mercell, Vladimír Šatka,.. )
- všetky informácie, ktoré poskytujem sú len moje názory..


Real Pharm >>

Real Isolate 100
od: 13.90€

Natural TST Stack + Vitamín D ZDARMA!
od: 24.90€

OBJEM PAK + 1kg Gainer ZDARMA
od: 26.90€

Creatine 500g + BCAA 400g + Carbo ZDARMA
od: 27.90€

ProteinAmino Stack + Kĺboka ZDARMA
od: 31.90€

PROTEIN Pak + 500g kreatínu ZDARMA
od: 43.90€

Beef Whey + 60 tab vitamínov ZDARMA!
od: 35.90€


Komentáre (najnovšie hore)
Zatiaľ nebol pridaný žiadný komentár!

Aby si mohol pridavať príspevky musiš byť zaregistrovaný. Nepridávaj zbytočne rovnaké príspevky. Pre prehľadnosť a maximálnu relevanciu využívaj komentáre. Ak máš novú otázku alebo chceš založiť nový príspevok v tejto téme, klikni na tlačitko nižšie.

Vytvor nový príspevok v tejto téme. Budeš presmerovaný na prihlásenie / registráciu do svojho účtu

ESHOP


NEPREHLIADNI

Kúp si 2 produkty GODSEND a máš pumpu ZDARMA!


Team Muscleking:
- Prečo my?
- Sponzoring
- Odporúčajú nás..
Predaj:
- Ako na výhodný nákup?
- Cena dopravy
- Zľavy a darčeky
Pre zákazníkov:
- Prihlásiť / Registrovať
- Kontaktný formulár
- Prémiový účet
Iné:
- Facebook
- Facebook NEW
- Partneri