Neprihlásený Registrovať / Prihlásiť >>
HOME OBCHOD BLOG TRÉNING STRAVOVANIE SUPLEMENTÁCIA FÓRUM BODYZONE FUN KOŠÍK


DARČEKY

MAGAZIN

/ Home / Blog

Klasická kulturistika získava na popularite

Táto kategória je v organizácií NPC nová a rovnako nová je aj v IFBB Pro League. Svoju premiéru na Olympia Weekende mala v roku 2016 a zaznamenala úspech.
@copyrighted mk_954
Autorsky chránený obsah. Spravodajská licencia vyhradená.


muscleking
12:47 25.10.2017
Tento rok (2017) bola štartovná listina natlačená mimoriadne kvalitnými pretekármi, pričom ich svalové objemy a forma pózovania je mierne odlišná od klasického bodybuildingu. Mohli by sme si klásť otázku, či potrebuje toľko kategórií a takéto delenie kulturistiky. Myslím, že áno. Na jednej strane, vytváranie nových kategórií vytvára neprehľadnú situáciu pre fanúšikov, na druhej strane nové kategórie ako napr. klasická kulturistika pomáhajú prilákať do diania viac priaznivcov a súťažiacich.

Profesionálny bodybuilding už roky nie je a nikdy nebude akceptovaný naprieč spoločnosťou. V dnešnej dobe plnej informácií je každému jasné, že chalani sú na množstve "ďžusíku".. Profíci sa dostali do podoby kreslených postavičiek z komixov. Vždy tu bolo a bude pitie "ďžusíka". Čo však bolo potrebné zmeniť, je forma v akej je telo prezentované verejnosti, aby nedošlo k úplnej izolácií kulturistiky. Kategórie ako bikini fitness a bikinári (mens physique) prilákali na pódia množstvo nových súťažiacich a vďaka sociálnym sieťam vytvorili nový typ obecenstva. Títo chlapci a dievčatá "ďžusikujú" tiež a niektorí aj dosť veľa. Výsledný efekt ich prezentácie je však "moderný", pekný, štýlový.. V jednoduchosti, páčia sa podstatne širšiemu záberu fanúšikov.Ak sa vrátim späť ku klasickej kulturistike, myslím, že jej zaradenie do programu Olympie je správny krok. Klasici predstavujú návrat k postavám s väčšou snahou udržať proporcie, "skrášliť" prezentáciu a priniesť najlepšiu možnú formu. Uvidíme, ako sa bude časom táto kategória posúvať. Toto môže byť problém. Ak sa pozrieme na akúkoľvek kategóriu, zväčša sa jej hranice v objeme pretekárov pravidelne s každým rokom posúvajú. Pre rozhodcov, alebo pretekárov môže byť problém zhodnotiť čo je vlastne ešte klasik. Predstavte si že šampión príde s každým rokom väčší a väčší .. rovnako budú objemovo rásť aj ostatní súťažiaci. Bude mať niekto odvahu seknúť dole šampióna, ktorý bude v top forme? Alebo bude zasa vytvorená ďalšia kategória medzi klasikmi a kulturistami? Uvidíme čo prinesie čas, ale kategória klasikov je dobrým krokom.

Zároveň si však nemyslím, že "klasici" nenahradia monštrá z kategórie OPEN. Napriek tomu, že klasici majú krásne estetické postavy, priťahovať pozornosť a predávať lístky na Olympiu budú najmä ťažké váhy a kopy mäsa (prípadne mäsa a oleja :D).

Klasici na Olympia Weekende

Veľmi estetický Breon Ansley. Aktuálny víťaz Mr. Olympia bol naozaj spokojný. Chvíľku sme sa rozprávali na Olympia Expe a povedal, že ma pocit akoby sa narodil do tejto kategórie. Už teraz bol namotivovaný na obhajobu titulu.Môj obľúbenec Chris Bumstead sa umiestnil na skvelom druhom mieste. Počas akcie stretnutia s pretekármi nám ukázal aktuálnu formu a bol naozaj skvelý. Výborný "role" model pre túto kategóriu.Flex Wheeler sa vrátil na pódium a súťažil práve v tejto kategórií. Na po olympijskom seminári mal celkom zaujímavý príhovor a podľa jeho slov to spravil hlavne pre seba. Počas kariéry mal množstvo vážnych zdravotných problémov a po ukončení kariéry zasa zvláštne, nie príliš dobré obdobie. Príprava na súťaž ho neskutočne nakopla a motivovala.Ako je to v Európe?

Vďaka rozkolu medzi NPC a IFBB sa prvé súťaže uskutočnia aj tu v Európe, či už na amatérskej, tak aj na profesionálnej báze. Kým v NPC je táto kategória novinka, v amatérskej časti IFBB je klasická kulturistka celkom populárna a Slovensko má v tejto kategórií úspešných športovcov, akými sú napríklad: Varga a Štiglic.

Problémom vždy bolo, že títo chalani nemali kde ďalej súťažiť. Teraz sa situácia mení, a pribudnú nové podujatia. Už tento rok (2017) tu máme San Marino Pro, ďalšia súťaž kde bude klasická kulturistika je Írsko (2018). Časom majú súťaže pribúdať, takže by mohlo byť viac príležitosti zasúťažiť si aj na profesionálnej úrovni.

Treba si však chalani uvedomiť, že ak chcete súťažiť podľa pravidiel NPC, treba si tieto pravidla riadne pozrieť. Taktiež odporúčame pozrieť videá zo súťaží a zamerať sa na spôsob prevedenia jednotlivých póz, prezentáciu a podobne.
Autor článku
Chromko
- komunikácia s top výrobcami výživy,
- komunikácia s top mentormi vo fitness (Yates, Rambod,..),
- praktické skúsenosti s vrcholovým športom,
- analýzy štúdií a tréningových systémov,
- vlastná tréningová a suplementačná metodika,
- tipy k predsúťažnej príprave
- nečítam fitness a bodybuilding časopisy
- pracujem alebo pracoval som najmä s talentami, samozrejme ZDARMA (napr. Ondrejovičová, Gulášová, Iveta Vaneková, Martin Pacas, Matúš Mercell, Vladimír Šatka,.. )
- všetky informácie, ktoré poskytujem sú len moje názory..


GAINZ >>

2x MyoPro 2250g + biele tričko ZDARMA!
od: 73.90€

Testostak + Offcycle + čierne tričko ZDARMA!
od: 55.90€

PCT Hardcore Stack + Stim3d 50g ZDARMA
od: 89.90€

Testostak + HellRush + BCAA 400g ZDARMA!
od: 57.90€

Stim3d + biele tričko Gainz
od: 14.90€

HellRush + BCAA 50g ZDARMA!
od: 27.90€

Super FLEX Plus + BCAA 50g
od: 25.90€


Komentáre (najnovšie hore)
Zatiaľ nebol pridaný žiadný komentár!

Aby si mohol pridavať príspevky musiš byť zaregistrovaný. Nepridávaj zbytočne rovnaké príspevky. Pre prehľadnosť a maximálnu relevanciu využívaj komentáre. Ak máš novú otázku alebo chceš založiť nový príspevok v tejto téme, klikni na tlačitko nižšie.

Vytvor nový príspevok v tejto téme. Budeš presmerovaný na prihlásenie / registráciu do svojho účtu

ESHOP


NEPREHLIADNITeam Muscleking:
- Prečo my?
- Sponzoring
- Odporúčajú nás..
Predaj:
- Ako na výhodný nákup?
- Cena dopravy
- Zľavy a darčeky
Pre zákazníkov:
- Prihlásiť / Registrovať
- Kontaktný formulár
- Prémiový účet
Iné:
- Facebook
- Facebook NEW
- Partneri